The internal resistance of a 1.35-V mercury cell is 0.035 , whereas that of a 1.
ID: 1432669 • Letter: T
Question
The internal resistance of a 1.35-V mercury cell is
0.035 , whereas that of a 1.5-V dry cell is 0.30 . Explain why three mercury cells can more effectively power a 2.5-W hearing aid that requires 4.0V than can three dry cells.
Part A: Find the terminal voltage across the series combinations of three batteries for mercury cells. Assume that the current in the battery is determined by the power and the required voltage. V= 3.98 V correct
Part B:
Find the terminal voltage across the series combinations of three batteries for dry cells. Assume that the current in the battery is determined by the power and the required voltage. V= 4.3125 V incorrect ?
Explanation / Answer
We can obtain the current drawn by the hearing aid from P = V I , where P = 2.5 W and V = 4.0 V ,
which gives I = 0.625 A .
The resistance of the hearing aid is R = V/I = 4.0/0.625 = 6.4 ohm.
For the mercury cells:
Em = 3 × 1.35 = 4.05 V and
For the dry cells:
Ed = 3 × 1.5 = 4.5 V and
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.