A straight vertical wire carries a current of 1.35 A downward in a region betwee
ID: 1432548 • Letter: A
Question
A straight vertical wire carries a current of 1.35 A downward in a region between the poles of a large electromagnet where the field strength is 0.590 T and is horizontal.
Part E What are the direction of the magnetic force on a 1.00 cm section of this wire if the magnetic-field direction is 20.0 o south of west ? Please, enter your answer as an angle's value north of west.
Part F What are the magnitude of the magnetic force on a 1.00 cm section of this wire if the magnetic-field direction is 20.0 o south of west ?
Explanation / Answer
Current = I = 1.35 A ( downward )
Magnetic field = B =0.590 T ( horizontal)
Wire length = L = 1.00 cm =0.01 m
Angle between wire length and magnetic field = thetqa = 90 degree
Magnitude of the magnetic force = F = BIL sin theta
F =0.590*1.35*0.01*sin 90
Magnitude of the magnetic force=F = 7.96*10^-3 N
The direction of force is horizontal,20 degree west of north.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.