You are helping your friend move a new refrigerator into his kitchen. You apply
ID: 1432111 • Letter: Y
Question
You are helping your friend move a new refrigerator into his kitchen. You apply a horizontal force of 260 N in the negative x direction to try and move the 57-kg refrigerator. The coefficient of static friction is 0.70.
(a) How much static frictional force does the floor exert on the refrigerator? Give both magnitude and direction magnitude
___________N
(b) What maximum force do you need to apply before the refrigerator starts to move?
_____ N
___________N
(b) What maximum force do you need to apply before the refrigerator starts to move?
_____ N
Explanation / Answer
here,
mass of the refrigerator , m = 57 kg
force applied , F = 260 N
us = 0.7
(a)
the static frictional force , fs = us*m*g
fs = 391.02 N
so, the static friction force is equal to the applied force
the static frictional force is 260 N
(b)
the maximum force needed to apply before the refrigerator starts to move is 391.02 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.