A factory worker pushes a 28.5 kg crate a distance of 5.0 m along a level floor
ID: 1431966 • Letter: A
Question
A factory worker pushes a 28.5 kg crate a distance of 5.0 m along a level floor at constant velocity by pushing downward at an angle of 30 below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.24.
1- What magnitude of force must the worker apply to move the crate at constant velocity?
2-How much work is done on the crate by this force when the crate is pushed a distance of 5.0 m ?
3-How much work is done on the crate by friction during this displacement?
4-How much work is done by the normal force?
5-How much work is done by gravity?
6- What is the total work done on the crate?
Explanation / Answer
Given that
A crate of mass (m) =28.5kg
Distance moved along the floor (d) =5m
The angle of elevation with the horizontal (theta) =30degrees
The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is (uk) =0.24.
Considering the free body diagram we can consider vertical direction as
FN =Fsin30+mg
Then the frictional force is fk =ukFN =uk(Fsin30+mg)
Now along the horizontal direction is
Fcos30=fk
Fcos30 =uk(Fsin30+mg)
Fcos30 =(0.24)(Fsin30+28.5kg*9.81)
0.866F=0.12F+67.100
0.746F =67.100
F =67.100/0.746 =89.946N
b)
The work done by the crate is W =F*distance =89.946N*5m =449.731J
c)
Work done by the friction is
Wf =fk.d =uk(Fsin30+mg)*dcos180 =(0.24)(89.946Nsin30+28.5*9.81)(5)cos180 =-449.731J
d)
The work done by the gravity is
Wg =mgdcos90 =(28.5)(9.81)(5)cos90 =0
e)
The total work done by the crate Wtotal =449.731-449.731+0 =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.