The block in the figure lies on a horizontal frictionless surface, and the sprin
ID: 1431924 • Letter: T
Question
The block in the figure lies on a horizontal frictionless surface, and the spring constant is 48 N/m. Initially, the spring is at its relaxed length and the block is stationary at position x = 0. Then an applied force with a constant magnitude of 2.0 N pulls the block in the positive direction of the x axis, stretching the spring until the block stops. When that stopping point is reached, what are (a) the position of the block, (b) the work that has been done on the block by the applied force, and (c) the work that has been done on the block by the spring force? During the block's displacement, what are (d) the block's position when its kinetic energy is maximum and (e) the value of that maximum kinetic energy?
Explanation / Answer
when stoping point reached block
Work done by force = final potential energy of spring
W = 1/2 kx^2
Fx = 1/2 kx^2
x = 2F/k = 2(2.0 N)/48 N/m = 0.083 m
(b)
work done on the block by the applied force is
W = 1/2 k x^2 = 1/2 ( 48) ( 0.083)^2 = 0.1666 J
(c)
work done on the block by the spring force is
W = - 1/2 kx^2 = -0.1666 J
(d)
block's position when its kinetic energy is maximum, x = F / k
x = 2/48 =0.0416 m
(e)
Maximum KE = (1/2)kx2
KE_max= 0.5*48*0.04162
= 0.04153 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.