An object with total mass m total = 15.4 kg is sitting at rest when it explodes
ID: 1431650 • Letter: A
Question
An object with total mass mtotal = 15.4 kg is sitting at rest when it explodes into three pieces. One piece with mass m1 = 4.5 kg moves up and to the left at an angle of 1 = 22° above the –x axis with a speed of v1 = 26.1 m/s. A second piece with mass m2 = 5.3 kg moves down and to the right an angle of 2 = 27° to the right of the -y axis at a speed of v2 = 23.7 m/s.
3-
What is the x-component of the velocity of the third piece?
4-
What is the y-component of the velocity of the third piece?
5-
What is the magnitude of the velocity of the center of mass of the pieces after the collision?
6-
Calculate the increase in kinetic energy of the pieces during the explosion.
Explanation / Answer
3) 0 = - 4.5 * 26.1 * cos22 + 5.3 * 23.7 * sin27 + 5.6 * Vx
=> Vx = 9.263 m/sec
4) 0 = 4.5 * 26.1 * sin22 - 5.3 * 23.7 * cos27 + 5.6 * Vy
=> Vy = 12.13 m/sec
5) system momentum still = 0, so velocity of centre of mass = 0 m/sec
6) increase in kinetic energy = 1/2 * 4.5 * 26.12 + 1/2 * 5.3 * 23.72 + 1/2 * 5.6 * 15.262
= 3673.23 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.