A student builds and calibrates an accelerometer and uses it to determine the sp
ID: 1431584 • Letter: A
Question
A student builds and calibrates an accelerometer and uses it to determine the speed of her car around a certain unbanked highway curve. The accelerometer is a plumb bob with a protractor that she attaches to the roof of her car. A friend riding in the car with the student observes that the plumb bob hangs at an angle of 13.0° from the vertical when the car has a speed of 25.0 m/s.
(a) What is the centripetal acceleration of the car rounding the curve?
m/s2
(b) What is the radius of the curve?
m
(c) What is the speed of the car if the plumb bob deflection is 9.00° while rounding the same curve?
m/s
Explanation / Answer
here,
theta = 13 degree
speed , v = 25 m/s
(a)
let the mass of the bob be m and tension in the string be t
t * cos(theta) = m * g ...(1)
and
t * sin(theta) = m * a ...(2)
from (1) and (2)
tan(theta) = a/g
a = g * tan(theta)
a = 9.8 * tan(13) = 2.26 m/s^2
the centripital accelration is 2.26 m/s^2
(b)
let the radius of curve be r
v^2/r = a
25^2 /r = 2.26
r= 276.24 m
the radius of the curve is 276.24 m
(c)
from (1)
ac = g * tan(theta)
let the speed of car be v' when theta = 9 degree
v'^2 /276.24 = 9.8 * tan(9)
v' = 20.71 m/s
the speed of car is 20.71 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.