Experiments on various alien planets, each with its own different g value (accel
ID: 1431548 • Letter: E
Question
Experiments on various alien planets, each with its own different g value (acceleration due to gravity). We assume no air resistance for each example.
a) On a planet #1, you drop a stone from rest, 80 m above the ground, and the stone hits the ground 9.0 seconds later. What is the value of g for planet #1 (answer in m/s2)
b) On planet #2, you launch a projectile straight up from the ground at a speed of 30 m/s. The projectile reaches a maximum height of 261.0 m before falling back to the ground. What is the value of g for planet #2? (answer in m/s2)
c) On planet #3, you fire a projectile horixontally from the edge of a vertical cliff 80m above the ground, with an initial speed of 73.0 m/s. The projectile lands 786.0 m away from the base of the cliff. What is the value of g for planet #3? (answer in m/s2)
d) On planet #4, You fire a projectile from the ground at an initial speed of 40 m/s at an angle of 30 degrees above the horizontal. The projectile lands 152.0 m away from the launch point. what is the value of g for planet #4? (answer in m/s2)
e) On plane #5, a stone dropeed from a height of 200 m above the ground will hit the ground at a speed of 63.0 m/s. What is the value of g for planet #5 (answer in m/s2)
Could you please include the formulas for each. Thank you!
Explanation / Answer
a)
Vi = initial velocity = 0 m/s
Y = vertical displacement = 80 m
t = time taken = 9 sec
a = acceleration
Using the equation
Y = Vi t + (0.5) a t2
80 = 0 (9) + (0.5) a (9)2
a = 1.98 m/s2
so g = 1.98 m/s2
b)
consider bottom to Top motion
Vi = initial velocity = 30 m/s
Y = vertical displacement = 261 m
Vf = final velocity at the Top = 0 m/s
a = acceleration
using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a Y
02 = 302 + 2 a (261)
a = - 1.72
so g = 1.72 m/s2
c)
Along the horizontal direction :
V = speed = 73 m/s
X = distance travelled = 786 m
t = time taken = X/V = 786 / 73 = 10.8 sec
Along Y-direction :
Vi = initial velocity = 0 m/s
Y = vertical displacement = 80 m
t = time taken = 10.8 sec
a = acceleration
Using the equation
Y = Vi t + (0.5) a t2
80 = 0 (10.8) + (0.5) a (10.8)2
a = 1.37 m/s2
so g = 1.37 m/s2
d)
Along the horizontal direction :
V = speed = 40 Cos30 = 34.6 m/s
X = distance travelled = 152 m
t = time taken = X/V = 152 / 34.6= 4.4 sec
Along Y-direction :
Vi = initial velocity = 40 Sin30 = 20 m/s
Y = vertical displacement = 0 m
t = time taken = 4.4 sec
a = acceleration
Using the equation
Y = Vi t + (0.5) a t2
0 = 20 (4.4) + (0.5) a (4.4)2
a = - 9.1 m/s2
so g = 9.1 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.