Sam (80 kg) takes off up a 60 m high, 10° slope on his jet-powered skis. The coe
ID: 1431524 • Letter: S
Question
Sam (80 kg) takes off up a 60 m high, 10° slope on his jet-powered skis. The coefficients of kinetic and static friction between the skis and the ramp are 0.30 and 0.50, respectively. The skis have a thrust of 250 N and remain tilted at 10° throughout the problem. When Sam is in the air, he experiences a drag force due to the wind of 70 N.
a. What is the net force acting on Sam as he travels up the ramp?
b. What is Sam’s acceleration which he is on the ramp?
c.How far does Sam land from the base of the cliff?
Explanation / Answer
a) net force acting on Sam = thrust - frictional force - drag due to wind - force due to gravity
= 250 - (0.30 * 80 * 9.8 * cos10) - 70 - (80 * 9.8 * sin10)
= 250 - 231.62 - 70 - 136.14
= - 187.76 N ( downwards)
b) Sam’s acceleration = - 187.76/80
= - 2.347 m/sec2 ( downwards)
c) Sam land from the base of the cliff = 60/sin10
= 345.52 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.