A fast pitch softball player does a \"windmill\" pitch, moving her hand through
ID: 1431376 • Letter: A
Question
A fast pitch softball player does a "windmill" pitch, moving her hand through a vertical circular arc to pitch a ball at 72 mph. The 0.20 kg ball is 50 cm from the pivot point at her shoulder.
Part A
Just before the ball leaves her hand, what is its centripetal acceleration?
Part B
At the lowest point of the circle the ball has reached its maximum speed. What is the magnitude of the force her hand exerts on the ball at this point?
Part C
At the lowest point of the circle the ball has reached its maximum speed. What is the direction of the force her hand exerts on the ball at this point?
Explanation / Answer
Here,
velocity , v = 72 mph
v = 32.18 m/s
mass , m = 0.20 kg
radius , r = 0.50 m
part A)
for the centripetal acceleration
centripetal acceleration = m * v^2/r
centripetal acceleration = 0.20 * 32.18^2/0.50
centripetal acceleration = 414.2 m/s^2
part B)
let the magnitude of force of hand is Fnet
Fnet = m * g + m * a
Fnet = 0.2 * (9.8 + 414.2)
Fnet = 811.9 N
the lowest point of the circle has reached its maximum speed is 811.9 N
part C)
as the force is centripetal
the direction of force is in upwards dircetion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.