An amusement park ride consists of a slide that is sloped an an angle of 31.7 de
ID: 1430841 • Letter: A
Question
An amusement park ride consists of a slide that is sloped an an angle of 31.7 degrees with respect to the vertical with a spring located at the top of the ramp with a spring constant of 209 N/m. A person will sit in a sled on the ramp, and then the spring is compressed by the operator an amount of 1.9 m. The spring is then released by the operator and person plus sled are pushed down the ramp by the spring. The sled will become separated from the spring once the spring returns to its rest length. Also, there is friction between the sled and the ramp which has a coefficient of kinetic friction of 0.75. Consider the person and sled as one object with a total mass of 54.1 kg.
After the person has traveled down the ramp a distance 4.8 m, the person will have a speed of 7.547 m/s, the spring has returned to its rest length and you determine that 602 J of thermal energy went into the ramp as the person travels this distance.
A)If you use everything as your system, what is the work done on the system?
B)If you use everything as your system, what is the change in kinetic energy of the system?
C)If you use everything as your system, what is the change in thermal energy of the system? Note that there is friction under the spring as well, so the friction will be present for the entire displacement.
D)If you use everything as your system, what is the change in gravitational potential energy of the system?
E)If you use everything as your system, what is the change in spring potential energy of the system?
F)If you use the person plus sled as your system, what is the change in kinetic energy of the system?
G)If you use the person plus sled as your system, what is the change in thermal energy of the system?
H)If you use person plus sled as your system, what is the total work done on the system?
I)If you use the person plus sled as your system, what is the work done by gravity on the system?
J)If you use the person plus sled as your system, what is the work done by the spring on the system?
K)If you use the person plus sled as your system, what is the work done by friction on the system?
the picture posted is a preivous attempt at it that was wrong. I have everything up G,H,I and K.
A)=0
B)=1540.69
C)=1002.94
D)[=-2165.19
E)=-377.245
F)=1540.69
G)?
H)?
I)?
J)=377.245
K)?
a) The total work done is equal to change in kinetic energ W =-nv2-0-(541kg)(7. 547 m/s)-1540. 69J (b) The change in AK-(541kg) (7.547 m/s)2-0 = 1540, 69J (c) The change in thermal energy is Weer 602J (d) The change in potential energy is, Wg =mg sin *da(54.1kg)(9.8m/s2)sin 58.3(4.8m)-216521 (e) The change in energy in spring is, v-1k' = (0.5) (209 Nm) (1.9m)2 = 37725J kinetic energy isExplanation / Answer
G) System = Person + sled
Heat Energy generated = 602J
Heat energy went into the ramp, and no energy was taken from the sled, except that the KE of the sled was converted to the heat at the loss of its speed
Heat change of system = 0
H) Work Done on system = Work done by gravity + Work done by Spring = Wg + U = 2165.2 + 377.25 = 2542.45J
I) Work Done by gravity = 2165.2 J
k) 602 J [dissipated energy is work done by friction]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.