Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ship of mass 12,000 kg is traveling in outer space at 300 m/s when it collides

ID: 1430615 • Letter: A

Question

A ship of mass 12,000 kg is traveling in outer space at 300 m/s when it collides with a 5,000 kg satellite traveling at 25 m/s at 45o with respect to the ship. No external forces are present. The ship breaks into two parts, of masses 7,000 kg and 5,000 kg. Each part has velocities as sketched in the figure.

(a) What is the y-component of the velocity of the 7,000 kg fragment?

(b) What is the x-component of the velocity of the 7,000 kg fragment?

Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Li file:///Users/KingBenedict/Downloads/Sample%20test%202%20(2).pdf LD Microsoft Word - Test 2A Initial Problem 3: CIRCLE your answers. Show all work. Bare answers receive no credit. (30 pts) A ship of mass 12,000 kg is traveling in outer space at 300 m/s when it collides with a 5,000 kg satellite traveling at 25 m/s at 45° with respect to the ship. No external forces are present. The ship breaks into two parts, of masses 7,000 kg and 5,000 kg. Each part has velocities as sketched in the figure. (a) What is the y-component of the velocity of the 7,000 kg fragment? (12 points) (b) What is the x-component of the velocity of the 7,000 kg fragment? (10 points) (c) What is the difference in kinetic energies before and after the collision? What kind of collision was it? (8 points) m 7,000 k m, = 12,000 kg v 300 m/s Vsur 5 m's 4S° m2 5,000kg msan 5,000 kg Visio = 25 m/s ½=170 m/s After the collision Before the collision 6

Explanation / Answer

Balancing the momentum in horizontal direction=

12000*300+5000*25*cos45 =(5000*5)+(7000*vx)-(5000*170*cos65)

7000Vx=3600000+88388.35-25000+359225.52

Vx=574.66m/s

B)Balancing the momentum in Vertical direction=

5000*25*sin45=7000Vy-5000*170sin65

Vy=122.68m/s

C)KEf=0.5(5000*5*5)+0.5(5000*170*170)+0.5(7000*[574.662+122.682])

KEf=62500+72250000+1208495743=1280808243

KEi=0.5(5000*25*25)+0.5(12000*300*300)=541562500

Change in kinetic energy =KEf-KEi=1280808243-541562500=739245743

e > 1: This would represent a collision in which energy is released

Oblique collission,superelastic collisions In such collision kinetic energy is increased in a manner energy is released in some short of explosion

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote