The NOVA laser fusion experiment at Lawrence Livermore Laboratory in California
ID: 1430214 • Letter: T
Question
The NOVA laser fusion experiment at Lawrence Livermore Laboratory in California uses energy at the rate of 1014W (roughly 100 times the output of all the world's power plants) while its lasers are on. However, one laser pulse lasts for only 109s . Only about 0.17 % of the capacitor energy actually appears as light. How much light energy is delivered in one pulse? If the capacitor bank supplying this energy has a tatal capacitance of 0.29F. What is the potential difference across the capacitor when the bank is fully charged?
Explanation / Answer
light energy delivered in one pulse = 1014*10*0.17/100 = 14.196 Joule per pulse
energy stored in capacitor = 1/2*C*V^2 = 1014*10
V = sqrt(10140*2/(0.29)) = 264.44 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.