A nonplanar rigid loop has two vertical sections, numbered 1 and 3, which are 20
ID: 1430127 • Letter: A
Question
A nonplanar rigid loop has two vertical sections, numbered 1 and 3, which are 20 cm long. It also has two 90° arc sections, numbered 2 and 4. The curved sections have a radius of 8 cm, and the centers are on the z-axis. The loop carries a current of 15 A, as shown. A straight wire lies on the z-axis and carries a current of 25 A, as shown.
The vertical axis that passes through the center of mass of the loop has coordinates of x = y = 4.42 cm. Find the magnitude of the torque on the loop, about this vertical axis.
Explanation / Answer
force on circular wires = 0
force on each vertical wire = u0 x 25 x 15 x 0.2/( 2pi x 0.08) = 1.875 x 10-4 N
r( perpandicular) for each wire = 0.0442 m
torque due to forces = 2 x 0.0442 x 1.875 x 10-4 = 1.6575 x 10-5 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.