Three blocks are connected on the table as shown below. The coefficient of kinet
ID: 1429963 • Letter: T
Question
Three blocks are connected on the table as shown below. The coefficient of kinetic friction between the block of mass m2 and the table is 0.430. The objects have masses of m1 = 5.00 kg,m2 = 1.35 kg, and m3 = 1.90 kg, and the pulleys are frictionless.
(b) Determine the acceleration of each object, including its direction.
(c) Determine the tensions in the two cords.
Explanation / Answer
friction force Ff = µmg = 0.430 * 1.3kg * 9.8m/s² = 5.478 N
net accelerating force Fa = (5kg - 1.9kg) * 9.8m/s² - 5.478 N = 24.902 N
total mass = 8.25 kg, so the system acceleration a = 24.902 N / 8.25 kg = 3.01 m/s²
All three masses accelerate at the same rate.
Obviously, 5 kg accelerates down, 1.35 kg to the left, and 1.9 kg up.
left T = 5kg * (9.8 - 3.01)m/s² = 33.95 N
right T = 1.9kg * (9.8 + 3.01)m/s² = 24.339 N
Check: net force on 1 kg mass is
(33.95 - 24.339 - 5.478)N = 4.133 N
and therefore acceleration a = 4.133 m/s²
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.