A loop of wire of radius a = 50. mm has an electrical resistance R = 0.031 ? . T
ID: 1429570 • Letter: A
Question
A loop of wire of radius a = 50. mm has an electrical resistance R = 0.031 ? . The loop is initially inside a uniform magnetic field of magnitude B0 = 1.3 T parallel to the loop's axis. The magnetic field is then reduced slowly at a constant rate, which induces a current I = 0.20 A in the loop. How long does it take for the magnitude of the uniform magnetic field to drop from 1.3 T to zero?
Part B: What is the direction of the induced current in the wire shown in the picture?
A. Clockwise
B. Counterclockwise
* I AM MOST CONCERNED FOR THE ANSWER FOR PART B. IS IT CLOCKWISE OR COUNTERCLOCKWISE?*
Explanation / Answer
e = RI = .031 x .20 = .0062 V
e = d phi / dt
phi = B.A
e = d (B.A) /dt
e = A dB/dt
A = pi r^2 = pi x ((50/2) x 10^-3)^2 = 1963.49 x 10^-6 m^2
.0062 = .001963 x 1.3 / t
t = 0.41 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.