A 63.0 m length of insulated copper wire is wound to form a solenoid of radius 1
ID: 1429185 • Letter: A
Question
A 63.0 m length of insulated copper wire is wound to form a solenoid of radius 1.9 cm. The copper wire has a radius of 0.52 mm. (a) What is the resistance of the wire? 1.26 (b) Treating each turn of the solenoid as a circle, how many turns can be made with the wire? 527 turns (c) How long is the resulting solenoid? .55 m (d) What is the self-inductance of the solenoid? .7196 mH (e) If the solenoid is attached to a battery with an emf of 6.0 V and internal resistance of 350 m, compute the time constant of the circuit. .447 ms (f) What is the maximum current attained? 3.73 A (g) How long would it take to reach 99.9% of its maximum current? 3.0846 ms (h) What maximum energy is stored in the inductor?____ mJ (I ONLY NEED HELP WITH PART H)
Explanation / Answer
Maximum Energy = E = 0.5*L*I^2
E = 0.5*0.7196*10^-3*3.73^2
E = 5.0058*10^-3 J = 5.01 mJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.