How would you find the distance x a block would move to dissipate the energy, if
ID: 1428841 • Letter: H
Question
How would you find the distance x a block would move to dissipate the energy, if it with the bullet and the bullet remains embedded in the block? The bullet is .012kg and the box is 2 kg the initial velocity was 300 m/s and the Kendrick friction on the table is .4 How would you find the distance x a block would move to dissipate the energy, if it with the bullet and the bullet remains embedded in the block? The bullet is .012kg and the box is 2 kg the initial velocity was 300 m/s and the Kendrick friction on the table is .4Explanation / Answer
using Work energy theorem
Work done by the net force = change in KE
(-fk)*x = 0 - 0.5*m*u^2
fk is the kinetic frictional force = mu_k*N = mu_k*m*g
mu_k*(m+M)*g*x = 0.5*m*u^2
x = 0.5*0.012*300^2/(0.4*(0.012+2)*9.81) = 68.4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.