Two long, parallel wires carry currents of I1 = 3.10 A and I2 = 5.35 A in the di
ID: 1428059 • Letter: T
Question
Two long, parallel wires carry currents of I1 = 3.10 A and I2 = 5.35 A in the direction indicated in the figure below. (Choose the line running from wire 1 to wire 2 as the positive x-axis and the line running upward from wire 1 as the positive y-axis.)
(a) Find the magnitude and direction of the magnetic field at a point midway between the wires (d = 20.0 cm).
magnitude ?T
direction : ° from the positive x-axis
(b) Find the magnitude and direction of the magnetic field at point P, located d = 20.0 cm above the wire carrying the 5.35-A current.
magnitude ?T
direction ° to the left of the vertical
2Explanation / Answer
a) current is coming out of the page
at mid point between them magnetic field will be subtractive in nature
Bnet = (Uo*i1/2*pi*0.8d) - (Uo*i2/2*pi*0.5d) = Uo*(i1 - i2)/(2*pi*0.5d) = 4*pi*10^-7*(3.10 -5.35)/(2*pi*0.5*0.20)
=>magnitude of Bnet = 4.5*10^-6T
direction is -90 degree from x-axis .
b) at point p
field due to i2
B2 = Uo*i2/(2*pi*d) = 4*pi*10^-7*5.35/(2*pi*0.20) = 5.35*10^-6 T in -ve x-direction
so B1 = -5.35*10^-6 i
field due to i1
B1 = Uo*i1/(2*pi*1.414*d) = 4*pi*10^-7*3.10/(2*pi*1.414*0.20) = 2.192*10^-6 T ........135 degree from +ve x-axis
so B1 = (-1.54i + 1.54 j )*10^-6 T
NOW net magnetic field at p = - 6.89*10^-6 i + 1.54*10^-6 j
magnitude = [(-6.89)^2 + (1.54)^2]^0.5 = 7.05*10^-6 T
direction tan(theta) = 1.54/6.89 =0.223
theta = 12.57 degree
so direction is 167.42 degree from +ve x-axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.