Lightbulb A is marked \"40 W 120 V\", and lightbulb B is marked \"75 W 120 V\".
ID: 1427685 • Letter: L
Question
Lightbulb A is marked "40 W 120 V", and lightbulb B is marked "75 W 120 V". These labels mean that each lightbulb has its respective power delivered to it when it is connected to a constant 120-V source. (a) Find the resistance of each lightbulb. R(40 W 120 V) = R(75 W 120 V) = (b) During what time interval does 2.30 C pass into lightbulb A? t = s (d) In what time interval does 3.00 J enter lightbulb A? t = s (e) Find the cost of running lightbulb A continuously for 20.0 days, assuming the electric company sells its product at $0.110 per kWh. $
Explanation / Answer
(a) For the resistance of lightbulb A,
PA = (VA)^2 / RA
=> RA = (VA)^2 / PA = (120)^2 / 40 = 360
(b) For the resistance of lightbulb B,
PB = (VB)^2 / RB
=> RB = (VB)^2 / PB = (120)^2 / 75 = 192
(c) For the time interval to pass 2.30 C charge into lightbulb A,
QA = (IA)*t
=> t = QA / IA
= QA / (VA / RA) = 2.3 / (120 / 360) = 6.9 s
(d) For the time interval for 3.00 J of energy to enter lightbulb A,
EA = PA*t
=> t = EA / PA = 3 / 40 = 0.075 s
(e) For the cost of running lightbulb A continuously for 20.0 days,
Power of lightbulb A: PA = 40 W = 0.04 kW
The total time in 20 days: t = 20*24 hr = 480 hr
Since the given rate = $ 0.11 per kWh
=> The Total Cost = ($ 0.11)*(PA*t) = ($ 0.11)*(0.04*480) = $ 2.112
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.