A commercial capacitor is constructed as in Figure 16.25a. This particular capac
ID: 1427370 • Letter: A
Question
A commercial capacitor is constructed as in Figure 16.25a. This particular capacitor is made from a strip of aluminum foil separated by two strips of paraffin-coated paper. Each strip of foil and paper is 6.00 cm wide. The foil is 0.00400 mm thick, and the paper is 0.025 mm thick and has a dielectric constant of 3.7. What length should the strips be if a capacitance of 8.5.00 10-8 F is desired before the capacitor is rolled up? (Use the parallel-plate formula. Adding a second strip of paper and rolling up the capacitor doubles its capacitance by allowing both surfaces of each strip of foil to store charge.)
1 m
Explanation / Answer
Here, C = 8.500 10-8 F
C= K*Eo*A/D
=> 8.500 10-8 = 3.7 * 8.854 * 10-12 * 0.06 * L/ ( 0.23 * 10-4 )
=> L = (8.500 10-8 * 0.23 * 10-4) / (3.7 * 8.854 * 10-12 * 0.06)
= 1 m
=> Length of strips = 1 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.