Motional EMF in a Conducting Rod In the figure, a conducting rod of length L = 3
ID: 1426818 • Letter: M
Question
Motional EMF in a Conducting Rod
In the figure, a conducting rod of length L = 35.0 cm moves in a magnetic field B of magnitude 0.540 T directed into the plane of the figure. The rod moves with speed v = 5.00 m/s in the direction shown.
Part C
When the charges in the rod are in equilibrium, what is the magnitude E of the electric field within the rod?
Express your answer in volts per meter to at least three significant figures.
Part F
What is the magnitude E of the motional emf induced in the rod? (in V, with >3 significant figures)
Thanks so much for your help! If you have to handwrite your answer, please write very clearly!
Explanation / Answer
First of all sorry that I am not providing you the answer in my own handwriting. However, I am trying to give you the clear answer of the problem.
when the rod is in motion charges experience magnetic force in presence of magnetic field and
according to Force(magnetic) = q*[cross product of velocity and field]
if velocity is on -ve y-axis and field inside the plane then by Right hand Screw rule positive charges experience force towards point P and negative charges accumulate at point A and hence naturally their is attractive coulombic force between charges so in steady condition these forces balance each other and Hence
q*v*B = q*E
E = v*B
E = 5*0.54 = 2.70 V/m Ans. of Part C.
Part F:
emf V = E*d
d = 35cm = 0.35 m
V = 2.7*0.35
V = 0.945 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.