Transient droplet evaporation. A droplet of water is falling down a tower, and w
ID: 1426358 • Letter: T
Question
Transient droplet evaporation. A droplet of water is falling down a tower, and we want to find how long it should take to evaporate. The humidity of the air in the tower is W_ambient= 0.01 (this is 0.01 kg moisture/kg dry air, so the kg cancel, and so we use 0.01). The saturation humidity is W_AS =0.02 at 298 K, and we use this because the air will be saturated at the droplet surface. The Froessling equation estimates that the Sherwood number (Sh) equals to 2 for this problem where the droplet is assumed to be perfectly spherical and the air in the column "static"'. The diameter (d) of the bubble is 2.0 mm at time =0. According to Hogler if temperature variations during evaporation are neglected the shrinking of the droplet may be modelled as Where is density of water, D is the diffusion coefficient of water in air (=2.9 - 10'^-5 m^2/s), and d = d(t) is the bubble diameter, which is of course changing with time. Estimate the time when the diameter will be 1.O mm. 380 sec 5.2 sec 47 sec 0.12 sec 98 secExplanation / Answer
we have dm/dt = - Sh *pi*d*rho* D*( Was- Wamb)
we also know that m = rho* V = rho * pi*d3/ 6
so it terms of d we have,
have d( rho * pi*d3/ 6) /dt = - Sh *pi*d*rho* D*( Was- Wamb)
Integrating we get
Now at t= 0, d= 2 mm = 0.002 m
So , C= 2x10-6
Now , we have
We need to find the time when d = 1mm = 0.001 m
So plugging the values we get,
T = 0.12 secs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.