Two charges, Q1 and Q2, are initially held apart by a distance of d, so that the
ID: 1426164 • Letter: T
Question
Two charges, Q1 and Q2, are initially held apart by a distance of d, so that the electrostatic force between them has a magnitude of F. The charges are then moved so that the distance between them is 10.0 cm. With this new separation distance, the electrostatic force between the charges has a magnitude of 100xF.
a. What was the value of the original separation distance, d?
b. Now, assume Q1 = 5 microCoulombs, Q2 = 10 microCoulombs, and that Q1 has a mass of m1=45 g. If Q1 is released while Q2 is held fixed in place (still separated by 10.0 cm), what acceleration does Q1 experience in the instant that it is released?
Explanation / Answer
We know that Electrostatic force F = kQ1*Q2/d2
when distance d = 10.0 cm = 0.1 m
then F1 = kQ1*Q2/.12 =100F
hence d = 1 metre ........Ans.
(b) F = 9x10^9*5x10^-6*10x10^-6/0.01 = 45 N
we know that F= ma
45 N = 45/1000*a
a = 1000 m/s2 ........Ans.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.