The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conduc
ID: 1425521 • Letter: T
Question
The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conductor is surrounded by a rubber layer, an outer conductor, and another rubber layer. In a particular application, the current in the inner conductor is I1 = 1.06 A out of the page and the current in the outer conductor is I2 = 3.16 A into the page. Assuming the distance d = 1.00 mm, answer the following.
(a) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point a.
(b) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point b.
Explanation / Answer
a) filed = mu_not*I/(2*pi*r) = 4*pi*(10^-7)*1.06/(2*pi*10^-3) =212 microT upwards Answer
B) filed = mu_not*I_net/(2*pi*r) = 4*pi*(10^-7)*(3.16 - 1.06)/(2*pi*3*10^-3) = 14 micro T downwards Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.