A 4.0-kg block and a 2.0-kg block are connected to opposite ends of a relaxed sp
ID: 1425239 • Letter: A
Question
A 4.0-kg block and a 2.0-kg block are connected to opposite ends of a relaxed spring of spring constant 300 N/m. The blocks are pushed toward each other for 0.5 s. The 4.0-kg block is pushed with a force of 50 N , and the 2.0-kg block is pushed with a force of 20 N. Ignore the inertia of the spring.
Part A
What is the acceleration of the center of mass of the two-block system while this pushing is going on? Assume that the positive direction is from 4.0-kg block to2.0-kg block.
Part B
When the blocks are released, what is the velocity of the 0.20-kg block if the 4.0-kg block is moving toward it at 2.0 m/s in the Earth reference frame? Assume that the positive direction is from 4.0-kg block to 2.0-kg block.
Explanation / Answer
A) 50 N is from 4kg to 2kg
and 20N is from 2kg to 4kg
Fnet = 50 - 20 = 30 N
a = Fnet / m = 30 / (4+2) = 5 m/s^2
B) velocity of centre of mass after 0.5 s
v = u + at = 0. + 5x0.5 = 2.5 m/s
Vcm = m1v1 + m2v2 / (m1+m2)
2.5 = [ 4x2 + 2v ] / 6
8 + 2v = 15
v = 3.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.