Suppose there is a non-uniform electric field and you measure the electric poten
ID: 1424833 • Letter: S
Question
Suppose there is a non-uniform electric field and you measure the electric potential at two different locations along the z-axis. The first location has a position value z1 = 0.25 cm and an electric potential value of V1= 36 V. The second location has a position value z2= .55cm and an electric potential value V2= 15 V. Between the two locations, what is the average electric field z-component? Between the locations measured, where does the electric field z-component have the calculated value (everywhere, no where, only at the measured locations)?
Explanation / Answer
Electric Field at first point is E1 = V1/Z1 = 36/0.25*10^-2 = 14400 V/m
Electric Field at second point is E2 = V2/Z2 = 15/0.55*10^-2 = 2727.27 V/m
Average Field is (E1+E2)/2 = 8563.63 V/m
At Measured Locations Only as it is an average field
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.