You are designing a delivery ramp for crates containing exercise equipment. The
ID: 1424716 • Letter: Y
Question
You are designing a delivery ramp for crates containing exercise equipment. The 1490-N crates will move at 1.8 m/s at the top of a ramp that slopes downward at 22.0. The ramp exerts a 515-N kinetic friction force on each crate, and the maximum static friction force also has this value. Each crate will compress a spring at the bottom of the ramp and will come to rest after traveling a total distance of 5.0 m along the ramp. Once stopped, a crate must not rebound back up the ramp.
A. Calculate the largest force constant of the spring that will be needed to meet the design criteria.
Explanation / Answer
Work done by (gravity + friction + spring) = chaneg in kE
Wg+Wf+Ws = -0.5*m*u^2
1490*sin(22)*5 - 515*5 -Ws = -0.5*(1490/9.81)*1.8^2 = -246
Work done by spring is Ws = 0.5*k*x^2= 215.8+246 = 461.8 J
But spring force Fs = kx = 1490*sin(22) + 515 = 1073.16 N
x = 1073.16/k
then 0.5*k*(1073.16/k)^2 = 461.8
k = 1247 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.