A traffic light of mass m (= 14 kg) hangs above the street by two wires, both of
ID: 1424643 • Letter: A
Question
A traffic light of mass m (= 14 kg) hangs above the street by two wires, both of which make an angle (theta = 75*) with the vertical.
a.) Show that the tension in both ropes is the same. (Hint: use the horizontal direction.) Now, find an expression for T (the tension in each wire) in terms of the variables m, and/or g. Then use it to answer all of the following parts:
b.) How much is the tension in each wire?__N
c.) Find the tension for = (theta) = 0*.
Is this greater than or less than your answer from part b? Why? And what is the significance of your numerical answer at zero degrees? Explain.
d.) Checking another limit: Explain why it is impossible to hold up the street light with the wires being perfectly horizontal.
Explanation / Answer
(a)
Let the Tension in left wire, = Tl
Let the Tension in right wire, = Tr
Forces In Horizontal Direction will balance each other,
Tl*sin(75) = Tr*sin(75)
Tl = Tr
Hence Tension in both ropes is the same.
(b)
T* cos(75) + T* cos(75) = 14 * 9.8
T = 265.1 N
(c)
For Theta = 0
T* cos(0) + T* cos(0) = 14 * 9.8
T = 68.6 N
It is smaller than the answer in Part B,
Theta = 0 , Means That the Mass is beeen hanged by two Vertical wires.
(d)
As in this case, angle wrt Vertical will be 90. degrees.
So,
T* cos(90) + T* cos(90) = 14 * 9.8
Now, Cos(90) = 0
Therefore there won't be any Vertical component of force to balance the weight and it would be impossible to hold.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.