8. Consider the Olympic sport of diving. The more time the athlete spends in the
ID: 1424376 • Letter: 8
Question
8. Consider the Olympic sport of diving. The more time the athlete spends in the air, the greater the potential to complete difficult maneuvers. Off of a 3 m spring board with a stiffness of 5920 N/m, a diver with a mass of 52 kg will maximally deflect the board 0.5 m from its equilibrium position. Assume that all of the strain energy stored in the board is returned to the diver in the vertical direction.
a. How much time will the diver be in the air when using the 3 m spring board? (1)
b. What will the diver’s velocity be when they hit the water? (1)
c. How much time will a diver spend in the air when diving off of a 10 m platform with an initial velocity of 0 m/s in the vertical direction? (1)
d. What will the diver’s velocity be when they hit the water? (1)
Explanation / Answer
So since the spring board can bend and store energy, Pot energy stored in board will be converted into Kinetic energy of swimmer
1/2 mv2 = 1/2 k x2
52 * v2 = 5920 * 0.52
'v = 5.33 m/s in vertical direction
so since the board is at 3m height from water level ,
first swimmer will go upwards, v = u - 10t
t = 1.876 sec
so same time to come down, t = 1.876 * 2 = 3.75 sec
now it has got inital velocity 5.33 in downward direction
and has to cover 3 m now to reach water
so , S = ut + 1/2 at2
t = 0.41 sec
a) so total time = 4.16 sec
b) v = u + 10 * 0.41
= 9.43 m/s
c) so height to cover= 10 m
so S= ut + 1/2 at2
10 = 5 t2
so t = 1.414 sec
d) v = u + 10 * 1.41
= 14.1 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.