An archer shoots an arrow toward a 300-g target that is sliding in her direction
ID: 1423739 • Letter: A
Question
An archer shoots an arrow toward a 300-g target that is sliding in her direction at a speed of 2.30 m/s on a smooth, slippery surface. The 22.5-g arrow is shot with a speed of 39.0 m/s and passes through the target, which is stopped by the impact. What is the speed of the arrow after passing through the target? A 75.0-kg ice skater moving at 10.4 m/s crashes into a stationary skater of equal mass. After the collision, the two skaters move as a unit at 5.20 m/s. Suppose the average force a skater can experience without breaking a bone is 4,125 N. If the impact time is 0.104 s, does a bone break? Two shuffleboard disks of equal mass, one orange and the other green, are involved in a perfectly elastic glancing collision. The green disk is initially at rest and is struck by the orange disk moving initially to the right at v_oi = 6.90 m/s as in Figure a, shown below. After the collision, the orange disk moves in a direction that makes an angle of Theta = 36.0 degree with the horizontal axis while the green disk makes an angle of Phi = 54.0 degree with this axis as in Figure b. Determine the speed of each disk after the collision.Explanation / Answer
3. using momentum conservation on arrow-target system :
initial momentum = final momentum
300 x -2.30 + 22.5 x 39 = 300 x 0 + 22.5 x v
22.5v = 187.5
v = 8.33 m/s
4. Impulse = change in momentum = F x time
75 ( 5.20- 0) = F x 0.104
F = 390/0.104 = 3750 N
that is less than 4125 N
hence ans. N0
Please don't post many problems in a single link.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.