An airplane starts from rest and accelerates at 12.1 m/s^2. What is its speed at
ID: 1422754 • Letter: A
Question
An airplane starts from rest and accelerates at 12.1 m/s^2. What is its speed at the end of a 500 m nmway? A) 98m/s B) 110m/s C) 60.5 m/s D) 127 m/s E) 500 m/s 7. The position of a particle moving along the x-axis is given by x - 30 t^2 - 30 t^4, where x is in meters and t is in seconds. What is the position of the particle when it achieves its maximum speed in the positive x-direction? A) 5.6 m B) 9.8 m C) 4.2 m D) 27 m E) 3 m 8. When a drag strip vehicle reaches a velocity of 60 m/s, it begins a negative acceleration by releasing a drag chute and applying its brakes. While reducing its velocity back to zero, its acceleration along a straight line path is a constant -9.5 m/s^2,. What displacement does it undergo during this deceleration period? A) 40 m B) 320 m C) 77 m D) 240 m E) 189 m 9. A car slows down from a speed of 31 m/s to a speed of 12 m s over a distance of 380 m. How long does this take, assuming constant acceleration? A) 25 sec B) 17.7 sec C) 21.9 sec D) 34.2 sec E) 14.6 secExplanation / Answer
6) using vf^2 - vi^2 = 2ad
v^2 - 0 = 2(12.1)(500)
v = 110 m/s
Ans(B)
7. v = dx/dt = d(30t^2 - 30t^4) / dt
v = 60t - 120t^3
v will be maximum or minimum when dv/dt = 0
dv/dt = 60 - 360t^2 = 0
t^2 = 60/360 = 1/6
t = 0.408 s
position at 0.408 s ..
x = 30 x 0.408^2 - 30 x 0.408^4 = 4.16 m
Ans(c)
8. using vf^2 - vi^2 = 2ad
0^2 - 60^2 = 2(-9.5)(d)
d = 189.4 m
Ans(E)
9. vf^2 - vi^2 = 2ad
31^2 - 12^2 = 2(a)(380)
a = 1.075 m/s^2 ]
now using , v = u + at
31 = 12 + 1.075t
t = 17.67 s
Ans(B)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.