A positive charge, Q = 30 C is placed on the x-axis at x = -1.2 cm. A positive c
ID: 1422271 • Letter: A
Question
A positive charge, Q = 30 C is placed on the x-axis at x = -1.2 cm. A positive charge which is twice as large is brought from infinity to a point x = +1.2 cm on the x-axis. The mass of each charge is 0.35 g.
1) How much energy does it take to assemble these two charges?
2) If you release the two charges simultaneously, what would be the speed of the 30 C charge at infinity?
3) If you release the two charges simultaneously, what would be the speed of the 2*(30) Ccharge at infinity?
Please, show all of your work! Thank you.
Explanation / Answer
a) energy it take to assemble these two charge = 8.98 *109*30 *10-6*60 *10-6/0.024
= 673.5 J
b) 1/2 * 0.00035*v2 + 1/2 * 0.00035*v2 = 673.5
=> v = 1387.186 m/sec ========> speed of the 30 C charge
c) speed of the 2*(30) Ccharge at infinity = 1387.186 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.