A files jumps by exerting a force of 1.27 time sign 10.5^-5 N straight down on t
ID: 1421804 • Letter: A
Question
A files jumps by exerting a force of 1.27 time sign 10.5^-5 N straight down on the ground. A breeze blowing on the flea parallel to the ground exerts a force of 1.20 time signs 10^-6 N on the flea. Find the direction and magnitude of the acceleration of the flea if its mass is 6.0 time signs 10^-7 kg. (Let us assume that F_mind points to the right. We will consider this to be the +x direction and vertical to be the +y direction.) magnitude 11.37 m/s^2 direction 29.62 Review vector components. In which of the four questions is the resultant force located?" (measured downward from the vertical)Explanation / Answer
a)
mass of the flea m=6*10^-7 kg
downward force on flea, F1=1.27*10^-5 N
force due to breeze on the flea, F2=1.2*10^-6 N
net force along y axis,
Fy=F1-m*g
Fy=(1.27*10^-5)-(6*10^-7*9.8)
Fy=6.82*10^-6 N
and
net force along x axis,
Fx=F2
Fx=1.2*10^-6 N
net force magnitude Fnet=sqrt(Fx^2+Fy^2)
Fnet=sqrt((6.82*10^-6)^2+(1.2*10^-6)^2))
Fnet=6.92*10^-6 N
magnitude of acceleration,
a=Fnet/m
a=6.92*10^-6/(6*10^-7)
a=11.53 m/sec^2
b)
direction is,
tan(theta)=Fy/Fx
tan(theta)=(6.82*10^-6)/(1.2*10^-6)
=====> theta=80.02 degrees with respect to horizontal
or
theta=9.98 degrees with respect to vertical
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.