Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cart on a horizontal, linear track has a fan attached to it. The cart is posit

ID: 1421267 • Letter: A

Question

A cart on a horizontal, linear track has a fan attached to it. The cart is positioned at one end of the track, and the fan is turned on. Starting from rest, the cart takes 4.47 s to travel a distance of 1.65 m. The mass of the cart plus fan is 360 g. Assume that the cart travels with constant acceleration.

(a) What is the net force exerted on the cart-fan combination?

(b) Mass is added to the cart until the total mass of the cart-fan combination is 670 g, and the experiment is repeated. How long does it take for the cart, starting from rest, to travel 1.65 m now? Ignore the effects due to

Explanation / Answer

s= (1/2)at2

1.65 = (1/2)a*(4.47)2

a = 0.165 m/s2

Net force F = ma = 0.36*0.165 = 59.4 mN

(b) F = 59.4mN

F = ma

59.4*10-3 = 0.67 *a

a = 0.088 m/s2

s = (1/2)at2

1.65 = (1/2)*0.088t2

t = 6.12 seconds

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote