A ship is moored 560 m away from a fort defending the harbour entrance of an isl
ID: 1421170 • Letter: A
Question
A ship is moored 560 m away from a fort defending the harbour entrance of an island. the harbour defence cannon located at sea level, has a muzzle velocity of 82 m/s. Calculate the angle at which the cannon must be elevated to hit the pirate ship. [use equation: Range= (u^2.sin 2theta)/g] ANS: Angle = 27 degrees A uniform 0.40 kN boom is supported as shown. Find the tension in the lie rope and the components of the forces exerted on the boom by the pin at P. ANS: Ft = 2462 N. Ph = 2462 N. Pv = 2400 N. 13. Find F_T1, F_T2 and F_T3 ANS: F_T1 = 2384 N; F_T2 = 3111 N; F_T3= 9849 N. A 75 kg crate is supported by cables AB, AC, AD and AE. Determine the magnitude of the tension in each cable. ANS: F_AB = 792.3 N; F_AC = 1188.5 N; F_AD = 1697.7 N; F_AD= 735.8 NExplanation / Answer
11.
Range
R=U2SIn(2o)/g
560 =822SIn(2o)/9.81
2o =sin-1(560*9.81/822)=54.8o
o=27.4o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.