Average Acceleration A car moving due south at 20.0 m/s enters a highway cloverl
ID: 1420973 • Letter: A
Question
Average Acceleration
A car moving due south at 20.0 m/s enters a highway cloverleaf. The car will exit the cloverleaf to merge with westbound traffic traveling at 29.0 m/s.
The time between entering the cloverleaf and exiting to merge with westbound traffic is 22.1 s. What is the magnitude of the average acceleration of the car?
What is the direction of the average acceleration?
Question 3 options:
55.4 ° W of S
55.4° S of W
due West
34.6° S of W
34.6° N of W
A)55.4 ° W of S
B)55.4° S of W
C)due West
D)34.6° S of W
E)34.6° N of W
Explanation / Answer
magnitude of avg aceleration =[ (29^2 +20^2)^1/2] / 22.1 = 1.59 m/s^2
tan(theta)= 29/20
theta=arc tan(29/20)
theta = angle = 55.4 degrees
a) 55.4 ° W of S is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.