An axon cable that connects the input and output ends of a human nerve cell is 5
ID: 1420787 • Letter: A
Question
An axon cable that connects the input and output ends of a human nerve cell is 5.0 ×106 m in radius and 0.5 m long. The thickness of the membrane surrounding the fluid in the axon is 6 ×109 m, its resistivity is 1.6 ×107 m, and there is a 0.070-V potential difference across the membrane. Part A Determine the current through the membrane. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. I = SubmitMy AnswersGive Up Part B If the current is due to Na+ ions, how many of these ions leak across the membrane wall per second? Express your answer using two significant figures. N = SubmitMy AnswersGive Up Part C How does the current change if the membrane is twice as thick? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A) thickness of membrane, L = 6 x 10^-9 m
Area, A = 2pi r l = 2 pi x 5 x 10^-6 x 0.5 = 1.57 x 10^-5 m^2
Resistance = resistivitty x Length / Area
= 1.6 x 10^7 x 6 x 10^-9 / 1.57 x 10^-5
= 6114.65 ohm
I = V/R = 0.07 / 6114.65 = 1.14 x 10^-5 A
B) I = q / t
so 1.14 x 10^-5 C charge per seocnd.
charge on single Na+ is 1.6 x 10^-19
no of ions = (1.14 x 10^-5 ) / (1.6 x 10^-19)
= 7.15 x 10^13
C) if it is twice thick then resistance will doubled.
so current will be halved.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.