A 4.1-kg block is pushed 2.1 m up a vertical wall with constant speed by a const
ID: 1420752 • Letter: A
Question
A 4.1-kg block is pushed 2.1 m up a vertical wall with constant speed by a constant force of magnitude F applied at an angle of
= 30°
with the horizontal, as shown in the figure below. If the coefficient of kinetic friction between block and wall is 0.30, determine the following.
(a) the work done by
J
(b) the work done by the force of gravity
J
(c) the work done by the normal force between block and wall
J
(d) By how much does the gravitational potential energy increase during the block's motion?
J
PLEASE GIVE EQUATIONS AND EXPLAIN STEP BY STEP
Explanation / Answer
Mass of block, m = 4.1 Kg
Distance moved, S = 2.1 m vertically up
Since the velocity remains constant, the net force = 0
Upward force = F sin 30 = 0.5 F
Gravitational force = mg = 4.1*9.8 = 40.18 N
frictional force (down) = F cos 30*coefficient of kinetic friction = F cos 30 * 0.3
So, 0.5 F = 40.18 + 0.3 Cos 30 F
=> 0.24 F = 40.18
=> F = 167.42 N
A) Work done by force = F sin 30 * distance = 167.42 sin 30 * 2.1 = 175.79 J
B) Work done by gravity = - mg*distance = - 4.1*9.8*2.1 = - 84.378 J
C) Work done by normal force = 0 J (since normal and direction of motion are perpendicular)
D) Increase in gravitational potential energy = mg*distance = 4.1*9.8*2. = 84.378 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.