Evaluating High Efficiency Bulbs A traditional 60W light bulb operating at a vol
ID: 1420502 • Letter: E
Question
Evaluating High Efficiency Bulbs
A traditional 60W light bulb operating at a voltage of 120V produces 800 lumens of luminous flux and will operate for an average lifetime of 2000 hours. A compact fluorescent (CFL) bulb produces 800 lumens of luminous flux at a power of 16W and operates for 8,000 hours. An LED bulb produces 800 lumens of luminous flux at a power of only 13W and operates for 25,000 hours. Electricity costs $0.11 I kW-hr. An incandescent bulb costs $0.36, a CFL bulb costs $2.49, and an LED bulb costs $10.99. Factoring in bulb life and cost, which bulb is the cheapest to operate per hour?
Explanation / Answer
incandescent bulb = electricity cost + bulb cost = 0.11*60*2000/1000+0.36=13.56
CFL = 0.11*16*8000/1000+2.49 =16.57
LED = 0.11*13*25000/1000 +10.99=46.74
13.56/2000 = 0.00678
16.57/8000=0.00207
46.74/25000=0.0018
hence led is the cheapest
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.