Answer, showing all work Bhtps/www.webassign.net/web/student/Assignment-Responee
ID: 1420481 • Letter: A
Question
Answer, showing all work
Explanation / Answer
a) from the momentum conservation, we have
m1vo = (m1 + m2)V
V = m1vo/(m1 +m2)
= 5.14 m/s i^
b) from the law of conservation of energy, we have
m1vo2/2 = kq1q2/d + (m1 +m2)V2/2
0.0018*18*18/2 = [9*10^9*15*10^-6*8.5*10^-6] / d +{ [0.0018+0.0045][5.14*5.14]/2}
thus, the diatnce is, d = rc= 5.5 m
d)
velocity of 1.8 g particle is,
v1' = (m1 -m2)vo/(m1 + m2) = -7.71 m/s i^
velocity of 4.5 g particle is,
v2' = 2m1vo/(m1 +m2) = 10.285 m/s i^
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.