You have been called to testify as an expert witness in a trial involving a head
ID: 1419789 • Letter: Y
Question
You have been called to testify as an expert witness in a trial involving a head-on collision. Car A has a mass of 690.0 kg and was traveling eastward. Car B has a mass of 520.0 kg and was traveling westward at 72.0 km/h. The cars locked bumpers and slid eastward with their wheels locked for 6.00 m before stopping. You have measured the coefficient of kinetic friction between the tires and the pavement to be 0.750. How fast (in kilometer per hour) was car A traveling just before the collision? (Express your answer to three significant figures.) km/hExplanation / Answer
given
Ma = 690 kg
Mb = 520 kg
velocity = 72 km/h
distance = 6 m
using law of conservation of momentum
690 V1 - 520 V2 = 1210 V
690 V1 - 520 X 72 = 1210 V ------------ 1
buit usig kinetic energy
KE = 0.5 m V2
KE = 0.5 X (1210 ) V2
PE = m g h
PE = 1210 X 9.8 X 0.75 X 6
PE = KE
0.5 X 1210 X V2 = 1210 X 0.75 X 9.8 X 6
V2 = 2 X 0.75 X 9.8 X 6
V2 = 88.2
V = 9.93 m/s = 35.74 km/hr
V value is substituting in the equation 1
690 V1 - 520 X 72 = 1210 X 35.74
690V1 = 43245.4 - 37440
V1 = 8.41 km / hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.