A star with the mass (M = 2.0 times 10^30 kg) and size (R = 3.5 times 10^8 m) of
ID: 1419660 • Letter: A
Question
A star with the mass (M = 2.0 times 10^30 kg) and size (R = 3.5 times 10^8 m) of our sun rotates once every 31.0 days. After undergoing gravitational collapse, the star forms a pulsar that is observed by astronomers to emit radio pulses every 0.100 s. By treating the neutron star as a solid sphere, deduce its radius. Express your answer with the appropriate units. Value Units What is the speed of a point on the equator of the neutron star? Your answer will be somewhat too large because a star cannot be accurately modeled as a solid sphere. Express your answer with the appropriate units. Value UnitsExplanation / Answer
1) L = I = I = L
L = [(2/5)mR²][2/T]
L = [(2/5)mR²][2/T] = [(2/5)mR²][2/T]
R²/T = R²/T
R = R(T/T) = (3.5x10^8m)(0.1s / 2.6784x10^6s)
= 6.76286x10^4 m
2) v = (2R)/T = 2(6.76286x10^4m)/(0.1s)
=4.24923x10^6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.