Three satellites orbit a planet of radius R, as shown in the figure. Satellites
ID: 1419532 • Letter: T
Question
Three satellites orbit a planet of radius R, as shown in the figure. Satellites S_1 and S_3 have mass m. Satellite S_2 has mass 2 m. Satellite S_1 orbits in 230 minutes and the force on S_1 is 10, 000 N. What is the period of S_2 ? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. What is the period of S_3 ? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. What is the force on s_2? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
a)
since time period is dependent on radius of orbit
S1 and S2 are in same orbit
so time period of S2
T = 230 minutes
b)
T is directly prportional to r^1.5
T3/T1 = (3R/2R)^1.5
T3 = 230 x1.83
T3 = 422.53 min
c)
F is directly proportional to m and inversely proportional to r^2
F3/F1 = (2R/3R)^2
F3 = 4444.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.