Two loudspeakers placed 6.0 m apart are driven in phase by an audio oscillator,
ID: 1419530 • Letter: T
Question
Two loudspeakers placed 6.0 m apart are driven in phase by an audio oscillator, whose frequency range is 711 Hz to 1124 Hz. A point P is located 5.1 m from one loudspeaker and 3.6 m from the other. The speed of sound is 344 m/s. The frequency produced by the oscillator, for which destructive interference occurs at point P, in SI units, is closest to: Two loudspeakers placed 6.0 m apart are driven in phase by an audio oscillator, whose frequency range is 711 Hz to 1124 Hz. A point P is located 5.1 m from one loudspeaker and 3.6 m from the other. The speed of sound is 344 m/s. The frequency produced by the oscillator, for which destructive interference occurs at point P, in SI units, is closest to:
a. 1055
b. 1032
c. 1078
d. 1009
e. 1101
Explanation / Answer
Constructive interference: |L1-L2|=n
n= 5.1-3.6= 1.5m
1055 Hz: 1055/(344/1.5)= 4.6
1032 Hz: 1032/(344/1.5)= 4.5 (Integral multiple correct answer)
1078 Hz: 1078/(344/1.5)= 4.7
1009 Hz: 1009/(344/1.5)= 4.39
1101Hz: 1101/(344/1.5)= 4.8
Ans- b) 1032
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.