On the Moon\\\'s surface, lunar astronauts placed a corner reflector, off which
ID: 1419513 • Letter: O
Question
On the Moon's surface, lunar astronauts placed a corner reflector, off which a laser beam is periodically reflected. The distance to the Moon is calculated from the round-trip time. The Earth's atmosphere slows down light. Assume the distance to the Moon is precisely 3.84 × 108 m, and Earth's atmosphere (which varies in density with altitude) is equivalent to a layer 30.0 km thick with a constant index of refraction n = 1.000293. What is the difference in travel time for light that travels only through space to the moon and back and light that travels through the atmosphere and space?
Explanation / Answer
given distance d = 3.84 X 108 m
C = 3 X 108 m/s
D = 30 km
n = 1.000293
the time taken for the round trip is t
t = 2 d / C
t = 2 X 3.84 X 108 / 3 X 108
t = 2.56 sec
and distance D = 30 km
the distance through atmosphere is = 2 X D
= 2 X 30 X 1000
= 60000 m
V = C / n
V = 3 X 108 / 1.000293
V = 2.99 X 108 m/s
th etime in the atmosphere is T
T = 2 D / V
T = 2 X 30000 / 2.99 X 108
T = 2.00 X 10-4 sec
and for the space d ' = 3.84 X 108 - 60000
= 3.8394 X 108 m
but velocity of light is C = 3 X 108 m/s
t = 2 X 3.8394 X 108 / 3 X 108
t = 2.5596 sec
the total time is = 2.5596 + 2 X 10-4
= 2.5598 sec
the difference time is = 2.5598 - 2.56
= - 2 X 10-4 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.