The axis of Earth makes a 23.5* angle with a direction perpendicular to the plan
ID: 1419145 • Letter: T
Question
The axis of Earth makes a 23.5* angle with a direction perpendicular to the plane of earth's orbit. As shown in the figure below, this axis processes, making one complete rotation in 25, 780 y. (Assume L = 7.07 times 10^33 kg - m^2/s.) (a) Calculate the change in angular momentum in half this time. kg middot m^2/s (b) What is the average torque procuring this change in angular momentum? N middot m (c) If this torque were created by a single force (pi is not) acting at the most effective point on the equator, what would its magnitude be NExplanation / Answer
here change of angular momentum
dL = 2*L*sin 23.5 deg
dL = 0.7974*L
angular momentum of earth L = I W
I is Moment of inertia = 2/5 MR^2
and W is angular velocity
L = 2/5 *M*R^2*w
L = 0.4*5.98*10^24*(6.38*10^6)^2*2*3.14/86400
L = 7.07*10^33 kg-m^2/sec
change in angular momentum will be
dL = 0.7974*7.07*10^33
dL = 5.64*10^33 kg-m^2/sec
----------------------------------------
B.torque = dL/dt
dt = 25780*365*24*3600/2
torque = 5.64*10^33*2/(25780*365*24*3600)
torque = 1.38*10^22 N-m
-------------------------------------------
C. torque = R*F
R is radius
F = torque/R
F = 1.38*10^22/(6.38*10^6)
force F = 2.16*10^15 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.