A hungry hawk is on the prowl when it spots a tasty dove in flight. The dove is
ID: 1418937 • Letter: A
Question
A hungry hawk is on the prowl when it spots a tasty dove in flight. The dove is flying due north at 18.5 m/s when the hawk swoops down, grabs the dove, and flies off. At the instant right before grabbing the dove, the hawk is flying toward the dove at a speed of 46.1 m/s and at an angle of 63.1° below the horizontal. If mass of the hawk is three times that of the dove, what is the velocity (speed and direction) at which the hawk is flying immediately after catching the dove?
Speed of hawk-dove after strike and direction below horizontal
What percentage of the initial kinetic energy of the hawk-dove system is lost during the strike?
Explanation / Answer
here,
initial speed of dove , ud = 18.5 m/s j
speed of hawk , uh = 46.1 m/s
theta = 63.1 degree
let the final speed be v and angle be phi
using conservation of momentum
m*ud + 3 * m * uh * cos(theta) = (3m + m) * ( v * cos(phi))
18.5 + 46.1 * 3 * cos(63.1) = 4 * v * cos(phi) .....(1)
and
3 * uh * sin(theta) = 4 * v * sin(phi)
3 * 46.1 * sin(63.1) = 4 * v * sin(phi) .....(2)
from(1) and (2)
v = 39.05 m/s
phi = 52.15 degree
the final speed is 39.05 m/s at an angle of 52.15 degree
percentage of the initial kinetic energy of the hawk-dove system is lost during the strike , % = (3m * 46.1^2 + m * 18.5^2 - 4 * m * 39.05^2 ) /( 3m * 46.1^2 + m * 18.5^2)
% = (6717.88 - 6099.61) /( 6717.88)
% = 9.2 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.