Wile E. Coyote, having missed the Road Runner, leaves the edge of a cliff at 37.
ID: 1418809 • Letter: W
Question
Wile E. Coyote, having missed the Road Runner, leaves the edge of a cliff at 37.0 m/s horizontal velocity. If the canyon is 112 m deep, how far from the base of the cliff does the coyote land? 209.2 m 176.9m 174.9m 196.6m 207.0m 168.4m An object which is moving has a force in the direction of motion acting on it. (Definite/No Way/Maybe) Two forces are applied to an object as shown. using F_1 = 120_N phi_1 = 67 degreee, F_2 = 170_N and phi_2 = 17 degreee, find the net force on the object. magnitude 130.7_N 140.8_N 140.9_N 176.1_N 100.3_N 111.7_N direction 27.71 degreee 26.13 degreee 26.35 degreee 39.61 degreee 16.3 degreee 26.35 degreeeExplanation / Answer
given F1 = 120 @ 67 deg
F2 = 10 N @ 17 deg
F1x = Fx cos theta = -120 cos 67 = -46.88 N ( towards left on object)
F1y = 120 * sin 67 = 110.456 N upwards
F2x = 170 cos 17 = 162.57 N towards right
F2y = 170 sin 17 = - 49.70 downwards
Fx net = -46.88 + 162.57 = 115.69 N
Fy net = 110.456 - 49.70 = 60.75 N
Fnet^2 = Fx^2 + Fy^2
Fnet^2 = 115.69^2 + 60.75^2
Fnet = 130.7 N , Option A
-------------
#12:
tan theta = Fy/Fx
tan theta = 60.75/115.69
tan theta = 0.525
theta = 27.71 deg, option A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.