Two metal disks, one with radius R 1 = 2.53 cm and mass M 1 = 0.790 kg and the o
ID: 1418364 • Letter: T
Question
Two metal disks, one with radius R1 = 2.53 cm and mass M1 = 0.790 kg and the other with radius R2 = 4.99 cm and mass M2 = 1.52 kg , are welded together and mounted on a frictionless axis through their common center. (Figure 1) .
Part A
What is the total moment of inertia of the two disks?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
A light string is wrapped around the edge of the smaller disk, and a 1.50-kg block, suspended from the free end of the string. If the block is released from rest at a distance of 2.01 m above the floor, what is its speed just before it strikes the floor?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Repeat the calculation of part B, this time with the string wrapped around the edge of the larger disk.
Two metal disks, one with radius R1 = 2.53 cm and mass M1 = 0.790 kg and the other with radius R2 = 4.99 cm and mass M2 = 1.52 kg , are welded together and mounted on a frictionless axis through their common center. (Figure 1) .
Part A
What is the total moment of inertia of the two disks?
I = kgm2SubmitMy AnswersGive Up
Part B
A light string is wrapped around the edge of the smaller disk, and a 1.50-kg block, suspended from the free end of the string. If the block is released from rest at a distance of 2.01 m above the floor, what is its speed just before it strikes the floor?
v = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part C
Repeat the calculation of part B, this time with the string wrapped around the edge of the larger disk.
v = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
R1=2.53
M1=0.790
R2=4.99cm
M2=1.52kg
m=1.50
d=2.01
If the discs have a common axis, then the moments can be directly summed. The moment of a single disc is m*r²/2,
so the moment of the two discs is 0.790*0.0253²/2 + 1.52*0.0499²/2; I = 0.00215 kg-m²
Let Ft be the tension in the spring. The force balance on the hanging block (mass mb) is
mb*g - Ft = mb*a
The angular acceleration of the discs is = T/I where T = torque on the discs. T = Ft*r so = Ft*r/I but a = *r a = Ft*r²/I. Solve the above eq for Ft and insert; Ft = mb*g = mb*a
a = (mb*g - mb*a)*r²/I = g*mb*r²/I - mb*a*r²/I
a*(1 + mb*r²/I) = mb*r²/I
a = mb*r²/I / (1 + mb*r²/I) = 2.50 m/s²
h = 0.5*a*t² so the time to reach the floor is [2*h/a]. The speed is a*t, so v - [2*h*a] = 3.12 m/s
Alternate (and simpler) approach:
Initial energy of the system is mb*g*h
Final energy is 0.5*mb*v² + 0.5*I*² = v/r so
mb*g*h = 0.5*mb*v² + 0.5*I*v²/r² = v²*( 0.5*mb + 0.5*I/r²)
v = [2*mb*g*h/(mb + I/r²)]
v = 3.12m/s
calculation may be wrong but concept is right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.